TOP

Dom szkieletowy pod klucz – zalety

Budowa domu jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Niemal każdy w naszym kraju marzy o własnym domu, ale wiele osób właśnie koszty odstraszają. Koszty zazwyczaj wiążą się z kredytem — im większym, tym dłuższym i bardziej ryzykownym. Czy można jednak budować taniej??

Dom szkieletowy pod klucz — ciekawa alternatywa budowlana.

W Polsce domy są drogie, ponieważ dominująca technologia budowlana jest droga. Tą technologią są domy murowane. Technologia ta ma szereg wad, które wpływają ostatecznie na cenę domu. Do najważniejszych minusów tej technologii zaliczyć możemy:

– długi czas budowy: minimum rok powstaje taki budynek. Wynika to z faktu, że każdy etap wymaga sezonowania, czyli okresu kiedy mineralne surowce ulegną ostatecznemu związaniu i pozwolą budowie posuwać się dalej.

– ciężka konstrukcja: im cięższa konstrukcja, tym większy fundament. Fundament i jego budowa to naprawdę spore koszty.

– cen ziemi: związane jest to z punktem wyżej wymienionym. Ciężka konstrukcja nie może powstać byle gdzie. Grunt pod taką budowę musi mieć odpowiednie właściwości, więc cena takiej ziemi jest również odpowiednio wysoka.

– duże koszty robocizny: budowa domu murowanego jest żmudna i długa, więc musimy opłacać całą armię robotników przy niej pracujących + kierownika budowy.

Jeżeli zdecydowalibyśmy się na budowę domu szkieletowego, możemy uniknąć płacenia za wiele z wymienionych wyżej czynników.

Dlaczego domy szkieletowe są tańsze?

Dom szkieletowy pod klucz (stan pod klucz najlepiej odzwierciedla koszty budowy), może być nawet do 60% tańszy niż klasyczny dom murowany. Wpływa na to wiele czynników:

– lekka konstrukcja obniżająca cenę gruntu,

– tańsze materiały budowlane,

– krótki czas budowy: domy szkieletowe mogą być prefabrykowane, co sprawia, że na teren budowy dostarczane są całe ściany wraz ze stolarką, które wymagają jedynie zmontowania,

– mniej masywny fundament.

Wiele innych czynników ma wpływ na cenę, ale wymienione są najważniejsze. Dlaczego w takim razie domy szkieletowe są w Polsce tak mało popularne? Za sytuację taką odpowiadają stereotypy, które stawiają domy szkieletowe w świetle nietrwałych i lichych konstrukcji, co jest oczywistym nonsensem. Jeśli zatem budujemy dom, warto jest zapoznać się, choć z teorią oraz ofertą budowy domu szkieletowego. Może być to dla nas strzał w dziesiątkę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.

Categories Dom i Wnętrze
Tibia wulkanizacja wawer Geosyntetyki stomatologia estetyczna Kraków apartamenty w Szczawnicy