TOP

Nieruchomości komercyjne – inwestycja z zyskiem

Inwestycje są dzisiaj coraz popularniejszą formą pomnażania majątku. Szczególnie zaś często wybierane są inwestycje bezpieczne, które generują mniejsze, ale stabilne i pewne zyski. Do takich inwestycji już od wielu lat zaliczane są oczywiście nieruchomości. Dzisiaj zaś pośród nich coraz częściej wybierane są nieruchomości komercyjne.

Co to są nieruchomości komercyjne?

Na wstępie warto zdefiniować dokładnie to pojęcie. Otóż nieruchomości komercyjne są to wszystkie nieruchomości, które przeznaczone są do prowadzenia szeroko pojętej działalności gospodarczej, o charakterze niemieszkalnym. Dokładniej mówiąc można zaliczyć tu wszelkie sklepy, magazyny, siedziby firm, biurowce itp.

Jak obliczyć zysk z takiej inwestycji? Istnieją tutaj dwie metody, które warto stosować niezależnie od siebie. Pierwsza z nich zakłada obliczenie, po jakim czasie zwróci się nam zainwestowana suma. Druga metoda zaś poleca obliczenie, jaki procent zainwestowanej sumy stanowi wartość najmu za jeden miesiąc. Dzięki obu wynikom uda nam się oszacować, czy zakup danej nieruchomości nam się opłaca.

Nieruchomości komercyjne okiem inwestora…

Na co warto zwrócić uwagę, będąc inwestorem? Przede wszystkim na lokalizację – to jest główny parametr, który powie nam, czy w ogóle warto inwestować w daną nieruchomość. Najlepsza lokalizacja to oczywiście centra wielkich miast, jednak są firmy, które będą preferowały wynajem nieruchomości położonej gdzieś dalej, ale a to np. zaopatrzonej w dobry dojazd.

Pamiętajmy także, aby dokładnie sprawdzić status prawny zakupywanej przez nas nieruchomości – w tym celu warto zasięgnąć porady prawnika. Co więcej – należy także sprawdzić, czy istnieją wszelkie potrzebne media albo też możliwość ich podłączenia.

Nieruchomości komercyjne okiem najemcy…

A na co zwrócić uwagę, będąc najemcą? Tu przede wszystkim także należy zdecydować, jaka lokalizacja będzie najbardziej odpowiednia dla nas. Co więcej – trzeba zdecydować, na jaką wysokość najmu w ciągu miesiąca pozwalają nam dochody z działalności. Cu pojawia się pytanie – czy rzeczywiście siedziba w centrum będzie dla nas opłacalna?

Należy także koniecznie zwrócić uwagę na stan prawny lokalu oraz na umowę najmu. Tu także warto porozmawiać z prawnikiem. Należy także zabezpieczyć się przed próbą oszustwa ze strony właściciela nieruchomości komercyjnej. Jeśli zaś jest to większa nieruchomość np. cały budynek, warto czasem zasięgnąć opinii innych firm, czy nie ma problemu z właścicielem.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Metropolis

Categories Biznes