TOP

Renowacja zabytków

Zabytki są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Jednak jak wszystkie budynki – są narażone na działanie czynników sprzyjających ich destrukcji. Bez odpowiednich prac konserwatorskich i renowacyjnych szybko popadłyby w ruinę.

Renowacja budynków zaliczonych do zabytków

Zabytki nie mogą ulec zmianie zarówno pod względem konstrukcji, jak i swojego wyglądu. Z tego powodu renowacja budynków sklasyfikowanych jako zabytkowe nie należy do prostych zadań. Należy powierzyć ją ekipie, która nie tylko posiada doświadczenie w tego typu pracach, ale również dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu materiałów odpowiednich do konserwacji i odnawiania zabytków, jak również wiedzą historyczną.

Co więcej, rozpoczęcie renowacji budynków zabytkowych wymaga posiadania zgody od biegłego konserwatora zabytków. Taka sama akceptacja potrzebna jest w przypadku doboru materiałów, które mają zostać użyte do odnowienia budynku.

Hydroizolacja

Jedną z podstawowych prac remontowych, jakie należy wykonać w przypadku renowacji budynku zabytkowego jest odpowiednie zabezpieczenie go przed wilgocią. Wilgoć zalegająca w piwnicach czy w murach może powodować powstawanie wykwitów, pleśni i grzybów na pozostałych kondygnacjach budynku. Długotrwale zalegająca wilgoć z kolei może poważnie uszkodzić same mury – wówczas renowacja może okazać się dużo bardziej problematyczna lub niemal niemożliwa do wykonania.

Innym powodem skłaniającym do zatroszczenia się o odpowiednią hydroizolację budynku są względy ekonomiczne; zawilgocona budowla często ma tendencję do nadmiernej utraty ciepła, przez co znacznie wzrastają koszty jej ogrzewania i utrzymania.

Odnawianie tynków

Tynki dość szybko ulegają zniszczeniu zarówno w przypadku budowli nowoczesnych, jak i zabytkowych. Jednak odnowienie tych drugich nie jest rzeczą prostą. W zamierzchłych czasach używano innych zapraw tynkarskich, znacznie różniących się od tych dostępnych obecnie. Niejednokrotnie okazuje się, że pierwotnie użyty materiały od dawna nie są już produkowane. Wówczas ekipa remontowa zobowiązana jest dostosować materiały użyte do odnowienia tynków w taki sposób, aby były one jak najbardziej podobne do zastosowanych pierwotnie.

Odnowienie i zabezpieczenie tynków odgrywa kluczową rolę w renowacji zabytku nie tylko przez wzgląd na jego estetykę. Czynniki atmosferyczne, działanie zmiennych temperatur – zwłaszcza mrozu, szkodliwe promieniowanie UV czy wpływ kwaśnych deszczy uszkadza nie tylko tynk, ale także mury, jeśli są go pozbawione i bezpośrednio narażone na uszkodzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Categories Ciekawe
zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….