TOP

Siłowniki pneumatyczne – ich budowa i działanie

Aby zgłębić tajniki budowy oraz działania siłowników pneumatycznych warto najpierw wyjaśnić czym owe urządzenia są i do czego służą w praktyce. Ich głównym zadaniem jest zamiana ciśnienia atmosferycznego lub ciśnienia innych gazów w ruch przy użyciu tłoka.

Jak dokładnie działa siłownik pneumatyczny?

Budowa tego urządzenia nie jest mocno skomplikowana, jednak ze względu na różnorodne wersje i zastosowania techniczne warto przyjrzeć się jej bliżej. Najprościej rzecz ujmując działanie siłownika pneumatycznego polega na doprowadzeniu do jednej z komór siłownika gazu o ciśnieniu wyższym (ewentualnie niższym) niż ciśnienie atmosferyczne. Efektem tego działania jest przemieszczanie się trzpienia oraz końcówki roboczej.
Tor i linia tego przemieszczenia zależna jest od samej budowy urządzenia. Może to być przemieszczanie wzdłużne lub kątowe Ta zależność wynika zarówno z samej konstrukcji siłownika (siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania, dwustronnego działania lub obrotowe) oraz z jego właściwości technicznych i użytkowych

Rodzaje siłowników ze względu na budowę oraz zastosowane materiały

Rodzaj siłownika stosowanego w konkretnym urządzeniu zależny jest zarówno od przeznaczenia owego sprzętu jak również środowiska w którym maszyna będzie musiała pracować. Dlatego do produkcji tego elementu wykorzystywane są różnorodne materiały i surowce. Czynnikiem decyzyjnym są warunki pracy oraz to czy urządzenie będzie narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

Najpopularniejsze rodzaje silników pneumatycznych ze względu na materiały oraz budowę to:
1. Siłowniki ze stali nierdzewnych i kwasoodpornych przeznaczone do pracy w szczególnie ciężkich i uciążliwych warunkach, a także narażone na niszczący wpływ czynników atmosferycznych.
2. Siłowniki do pracy w wysokich lub niskich temperaturach – jak sama nazwa wskazuje ich przeznaczeniem jest praca w w skrajnych warunkach środowiskowych.
3. Siłowniki specjalne i nietypowe – czyli elementy tworzone na zamówienie do konkretnych maszyn. Mogą mieć nietypowe wymiary lub konstrukcję.
4. Siłowniki ze stalowymi pokrywami i tulejami do zastosowania w miejscach, w których narażone są na zewnętrzne uszkodzenia.

Normy jakości ISO dotyczące siłowników pneumatycznych

Siłowniki to grupa elementów technicznych, której dane dotyczące jakości ograniczone są licznymi normami i wymogami. W tym przypadku jeszcze do niedawna obowiązywały normy ISO 6431 i ISO 6432 obecnie usystematyzowane normą ISO 15552.
Dotyczą one zarówno samej budowy jak również docelowego przeznaczenia oraz zasad stosowania urządzeń.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Obrpneumatyka.pl

Categories Ciekawe