TOP

Umowa leasingowa a koniec działalności gospodarczej – co zrobić?

Leasing to świetna alternatywa dla przedsiębiorstw, które w szybkim czasie chcą zyskać odpowiednie wyposażenie służbowe (samochody, maszyny, urządzenia itp.). Zwłaszcza, jeśli nie chcą one narażać swojego budżetu na poważne koszty bądź nie mają nawet takich możliwości. To wszystko sprawia, że coraz większa liczba firm decyduje się na leasing, dzięki któremu wystarczy kilka chwil, aby zaopatrzyć się w cenną flotę samochodową. Czasami jednak przedsiębiorca zmuszony jest zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Co zatem ma uczynić, jeśli, zamykając jednoosobowy biznes lub spółkę, korzysta jeszcze z leasingu? Oto kilka cennych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę.

Dalsze losy umowy leasingowej – różne rozwiązania

Jak można przeczytać w niejednym artykule, to najważniejsze, co powinniśmy zrobić w obliczu zaistniałej, wspomnianej wyżej sytuacji. Należy czym prędzej poinformować leasingodawcę o likwidacji bądź zawieszeniu działalności gospodarczej. Wyszuka on dla nas najlepsze możliwości, związane z kontynuacją, przerwaniem bądź zakończeniem umowy leasingu.

Najczęściej proponowane rozwiązania to:

  • Zachowanie przedmiotu leasingu poprzez jego wcześniejszy wykup. Ocenia się jednak, że umowa musi trwać minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji. Tylko wtedy wykup odbywa się z uwzględnieniem wartości rynkowej przedmiotu leasingu.
  • Zwrócenie przedmiotu leasingu. Leasingobiorca musi liczyć się z naliczeniem pozostałych rat leasingowych. Są one pomniejszone o dyskonto i powiększone o prowizje.
  • Zamień leasing firmowy na konsumencki. Firmy leasingowe umożliwiają swoim klientom tego typu rozwiązania. Często może to być zamiana leasingu firmowego na konsumencki bądź na inną działalność, prowadzoną przez osobę prywatną.

Poinformowanie leasingodawcy to Twój obowiązek!

Niektórzy przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że lepiej nie powiadamiać leasingodawcy o zakończonej działalności. Myślą, że korzystniejsze dla nich będzie dalsze spłacanie rat i wykupienie przedmiotu leasingu. Niemniej, łamanie takich przepisów daje prawo leasingodawcy do wypowiedzenia umowy i odebrania przedmiotu leasingu (np. samochodu osobowego). Firmy świadczące tego rodzaju usługi zazwyczaj nie mają tak wiele czasu, środków i sił, aby dokładnie kontrolować swoich klientów pod tym względem. Natomiast nieinformowanie o zakończeniu działalności podczas trwania umowy leasingu może się dla nas źle skończyć. Warto choćby zauważyć, że rejestry przedsiębiorców są uaktualniane w sieci, na przykład w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Patrz też: Poznaj 5 zasad bezpiecznego holowania samochodu

Dlatego o wiele bezpieczniejsze będzie rozliczenie umowy bądź wykupienie z wyprzedzeniem przedmiotu leasingu, jeszcze przed zawieszeniem lub zlikwidowaniem działalności. Co prawda, związane jest to z dodatkowymi kosztami. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy pewność, że przedmiot leasingu pozostanie już naszą własnością. W każdym momencie warto skontaktować się z leasingodawcą i ustalić, które wyjście z sytuacji okaże się najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań.

Źródło: infoss.pl

Categories Biznes
zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….