TOP

Wartość użytkowa piaskowca

Piaskowiec jest eleganckim kamieniem – wspomnieniem o świetności przedwojennej Polski i ekskluzywnym materiałem z czasów napoleońskich. Zwykle widzimy zastosowanie go na bogatych kamienicach, w budynkach o dużym znaczeniu kulturalnym, czy oświatowym. Coraz częściej staje się elementem zdobienia w bogatych domach. Chętnie również wykorzystywany jest jako materiał ogrodzenia. Wszystkie te funkcje łączą się z jego wartością znaczeniową, nawet jeżeli większość osób korzysta z piaskowca głównie ze względów estetycznych.

 

Czyszczenie piaskowca

Aby kamień pozostał w dobrym stanie konieczne jest regularne czyszczenie piaskowca

Przeważnie wykonuje się je z pomocą profesjonalnych narzędzi, które są w stanie domyć brud wnikający głęboko w pory kamienia. Może to być zarówno myjka ciśnieniowa, jak i bardziej delikatne szczotki myjące. Nie obejdzie się również bez użycia środków chemicznych i konserwujących. Chemia wypiera osady, sole i sadzę z porów kamienia dzięki czemu po wstępnym oczyszczeniu wodą można dogłębnie umyć, a następnie zakonserwować piaskowiec. Zakonserwowany kamień jest nie tylko odporny na wodę, która właściwie jest głównym czynnikiem zabrudzeń, bo nanosi sól i zabrudzenia na których następnie osadzają się pozostałości kurzu, czy glonów lub mchów.

 

Dobrze zakonserwowany piaskowiec powinien być oczyszczany co 3-4 lata. Praca jest wtedy znacznie prostsza i tańsza. Wystarczy umyć wierzchnią warstwę ochronną i nałożyć ją od nowa. Nie wymaga to dogłębnego oczyszczania struktur kamienia, czyli powtarzania całej procedury od zera.

 

Categories Biznes