TOP

Dlaczego responsywność strony ma znaczenie?

Obecnie urządzenia mobilne odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę wśród sprzętów, za pomocą których użytkownicy najchętniej łączą się z Siecią. Trend ten zaczął przybierać na sile już kilka lat temu, a w kolejnych latach ma szansę dodatkowo się wzmagać. Strony, których nie można komfortowo przeglądać na smartfonie czy tablecie, straciły rację bytu.

Design RWD – strony z widokiem na przyszłość

Nie wszyscy eksperci zgadzają się co do szczegółowych danych statystycznych, dotyczących wykorzystania urządzeń mobilnych przez Internautów. Można jednak przyjąć z pewnym marginesem błędu, że smartfonów czy tabletów do codziennego kontaktu z Siecią używa co najmniej 60-70% osób.

Dodatkowo współczynnik ten jest znacznie wyższy w tak zwanym pokoleniu Millenialsów, których wyróżnikiem według socjologów jest między innymi otwartość na nowe technologie. Podstawowym zadaniem, jakie stoi przed stroną www stworzoną w celu komercyjnym bądź promocyjnym, jest niewątpliwie zainteresowanie odwiedzających zarówno swoją treścią, jak i formą. By forma ta stała się możliwa do przyswojenia przez czytające na smartfonie osoby, konieczna będzie inwestycja w tworzenie responsywnych stron internetowych.

Responsywność priorytetem Google

Już w 2015 roku w algorytmach największej liczącej się wyszukiwarki nastąpiły aktualizacje, w wyniku których na prowadzenie w rankingach wyszukiwania wysunęły się strony przystosowane do potrzeb użytkowników urządzeń mobilnych. To posunięcie początkowo wzbudziło prawdziwy popłoch wśród właścicieli mniejszych stron internetowych, którzy niekiedy nie są w stanie nadążyć za szybko zmieniającymi się tendencjami w ich designie.

Sam fakt, iż tworzenie responsywnych stron internetowych otrzymało od Google tak wielką rangę już kilka lat temu, powinien być najmocniejszą sugestią, że warto kierować swoje działania w tę stronę. Ogromnym zespołom analityków, które zatrudnia ta firma, na ogół udaje się zaobserwować specyfikę zmieniających się zachowań Internautów o wiele dokładniej, niż większości branży IT.

Nakierowanie na klienta w XXI wieku

Nie można zaprzeczyć, że z roku na rok sposób sformułowania contentu strony okazuje się mieć coraz większy wpływ na podejmowane w mgnieniu oka decyzje Internautów o pozostaniu na stronie bądź jej opuszczeniu. Jednak w sytuacji, gdy strona przeglądana jest przy użyciu urządzenia mobilnego, same treści, choćby i najbardziej wciągające, mogą nie mieć szansy się obronić.

Jeżeli projektant oraz programista strony nie zainteresowali się tematem tworzenia responsywnych stron www, rezultat może nie przystawać do oczekiwań współczesnych klientów. Konieczność scrollowania strony z lewej do prawej czy nieustannego powiększania czcionki są w stanie zniechęcić do lektury nawet niezwykle zdeterminowanych odwiedzających.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio

Categories Ciekawe