TOP

Dobry projekt a rozmieszczenie włączników światła

Z elektrycznych źródeł światła korzystamy na co dzień, od wielu lat. W okresie jesienno-zimowym ze światła korzystamy znacznie dłużej.
Nowoczesna technologia dostarcza nam rozwiązań, które pozwalają na dobór barwy i natężenia światła, a także ich zewnętrznego wyglądu. Sięgamy po rozwiązania trwałe i energooszczędne.
Nasze wybory mogą być uzależnione od rodzaju przestrzeni, czy pomieszczenia, a finalnie od naszych indywidualnych gustów i potrzeb.

Dobry projekt


Decyzje związane z wyborem oświetlenia powinny być podejmowane już na etapie projektowania nieruchomości. Dobrze podjęte uwzględniają odpowiednie rozmieszczenie instalacji. Taki plan powinien brać pod uwagę również układ wszelkiego rodzaju włączników światła, a w tym rozplanowanie rozkładu wszystkich łączników, również krzyżowych. Nieodpowiednie umiejscowienie włączników światła jest błędem, który trudno potem naprawić. Standardowo przewody elektryczne montuje się zwykle pod tynkiem, każda zmiana jest przedsięwzięciem.

Rozmieszczenie włączników, a układ drzwi


Wybrane miejsce na zamontowanie wyłączników oświetlenia powinny współgrać z rozmieszczeniem drzwi, a dokładniej ich klamek. Wszelkiego rodzaju przełączniki powinny znajdować się od strony klamki w drzwiach, aby swobodnie po ich otworzeniu znajdowały się na wyciągnięcie ręki, a nie po przeciwnej stronie.
Aby móc swobodnie dobierać szerokość oprawy drzwi wewnętrznych warto wszelkiego rodzaju łączniki krzyżowe montować w większej odległości od otworów wejściowych.
Łącznik podwójny krzyżowy zamontowany blisko krawędzi ościeżnicy będzie wyglądał mało estetycznie.

Wysokość montowania włączników światła


Każdy włącznik krzyżowy podwójny, także włączniki innego rodzaju powinny być zamontowany na określonej wysokości. Zwykle montuje się je na wysokości mieszczącej się w przedziale 120 – 150 cm (mierzonej od podłogi).

Rozwiązania dla układów wielokondygnacyjnych


Jeśli zależy nam na zarządzaniu oświetleniem schodów z różnych miejsc, warto wykorzystać łączniki krzyżowe jednoklawiszowe lub podwójne.
Zamontowanie łączników krzyżowych pozwala włączyć światło na parterze, a wyłączyć na piętrze. Dzięki temu sterowanie światłem jest możliwe z dwóch, trzech i więcej miejsc.
Ciekawym rozwiązaniem jest łącznik podwójny krzyżowy, który nie tylko umożliwia operowanie tym samym światłem z kilku miejsc, ale również
umożliwiaj niezależne włączanie dwóch źródeł światła, np. tego zamontowanego na ścianach po lewej, lub po prawej stronie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie wykorzystywane na wielu przestrzeniach.

Instalacja wykorzystująca włącznik krzyżowy podwójny wymaga podłączenia większej ilości przewodów i podłączeń. Warto takie zadanie zlecić doświadczonemu elektrykowi.

Źródło: https://www.egniazdka.pl/lacznik-krzyzowy-podwojny-modul-10ax-simon54-dw7201-p-11013.html

Categories Ciekawe