TOP

Escape roomy – uwolnij swoją wyobraźnię!

Słyszysz zza pleców odgłos trzaśnięcia ciężkimi drzwiami. Zdejmujesz opaskę z oczu, którym ukazuje się tajemnicza przestrzeń, pełna figur, szuflad i dziwnych przedmiotów. Chwytasz za klamkę i upewniasz się, że jesteś w miejscu zamkniętym na cztery spusty. Nie możesz wyjść – chyba, że odnajdziesz rozwiązanie zagadki, ukryte we wnętrzu tego pomieszczenia. O czym mowa? O escape roomach, rozrywce dostarczającej wyjątkowych przeżyć, która w mgnieniu oka opanowała cały świat.

Idea escape roomów

Na czym polega koncepcja escape roomu? Udajemy się do miejsca, w którym czeka na nas zazwyczaj kilka specjalnie przemyślanych i skonstruowanych pomieszczeń. Każde z nich posiada swój temat i swoją opowieść – czasem związaną z ciekawą historią budynku, w którym znajduje się pokój, a innym razem zupełnie niezależną od charakteru lokalizacji. Osoba z personelu wprowadza nas w realia wybranego pomieszczenia oraz tłumaczy, na czym polega jego tajemnica. Następnie wkraczamy do pokoju (nieraz wymaga to wcześniejszego zasłonięcia oczu i uważnego podążania za przewodnikiem), gdzie zostajemy zamknięci.

Od tej pory mamy około godziny na wydostanie się z pomieszczenia jako zwycięzcy – ale drzwi otworzą się dopiero wtedy, gdy zrealizujemy szereg zadań. Czasem chodzi o wydostanie się z więziennej celi, a czasem musimy rozwikłać jakąś zagadkę, odnaleźć cenny artefakt lub rozbroić bombę, która, według scenariusza gry, ma być wkrótce zdetonowana. Jednak gdy czas dobiegnie końca, a my wciąż będziemy znajdować się w środku, przegramy i osoba z obsługi przyjdzie, by nas wypuścić.

Co warto wiedzieć przed wyborem escape roomu?

Do niedawna tego typu miejsca stanowiły raczej ciekawostkę. Obecnie jednak, na fali ogromnej i niesłabnącej popularności koncepcji „ucieczki z pokoju”, w większych miastach można znaleźć bardzo dużo escape roomów. Gdzie zatem powinniśmy się udać? Istnieje kilka kryteriów, które pomogą nam w tym wyborze.

Po pierwsze, istnieją escape roomy o różnym stopniu zaawansowania. Jeśli są to nasze początki lub chcemy kogoś zachęcić do tego typu rozrywki, warto najpierw wybrać pokój o stosunkowo niedużym poziomie trudności. Gdy poczujemy, że formuła całkowitego zamknięcia nie powoduje u nas dyskomfortu, a dotychczasowe zagadki okażą się proste lub powtarzalne, możemy poszukać escape roomu, w którym będziemy musieli bardziej się wykazać, żeby się z niego wydostać. Pamiętajmy też, że w środku znajdują się monitory emitujące komunikaty nadesłane przez obsługę – jeśli jakieś zadanie okaże się za skomplikowane bądź utkwimy w martwym punkcie, personel delikatnie nas poprowadzi ku rozwiązaniu oraz przekaże kilka drobnych wskazówek. Poza tym, niektóre pokoje mogą wymagać od nas konkretnego zaplecza wiedzy (np. na temat historii, chemii czy techniki), ale zwykle wszystkie potrzebne informacje znajdują się we wnętrzu pomieszczenia.

Osobną kwestią jest też limit osób przebywających w jednym escape roomie. Niektóre pokoje zostały bowiem stworzone dla lubiących działać w pojedynkę lub w duecie, podczas gdy inne wymagają wręcz większej grupy uwięzionych, rozważnego podziału ról i zgodnej współpracy. Zastanówmy się więc wcześniej, czy chcemy samotnie podjąć wyzwanie, włączyć do zabawy naszą drugą połówkę, czy też niebanalnie spędzić czas podczas spotkania ze znajomymi lub integracji z pozostałymi pracownikami firmy. Co prawda, zdarza się nieraz możliwość wybrania większego pokoju dla mniejszej liczby osób – najczęściej jednak ma to wpływ na poziom trudności gry.

Odrobina adrenaliny, zanurzenie w fascynującej historii, okazja do pogłówkowania i wspólnego rozwiązywania zadań w szerszej grupie, a do tego wyjątkowy klimat grozy, przygody lub dowcipu – to wszystko oferuje idea escape roomów. Nic więc dziwnego, że rozrywka ta szybko zjednała sobie rzesze fanów na całym świecie. Więcej na jej temat dowiesz się tutaj.

Categories Ciekawe