TOP

Licznik prądu dwutaryfowy

Wiele się ostatnio mówi o tym, że rozliczenie energii w systemie dwutaryfowym może być korzystniejsze, niż klasyczne rozliczenie, które uwzględnia tylko jedną taryfę. Czy faktycznie tak jest i komu może się rozliczenie takie opłacać?

Co to są taryfy energetyczne?

Wszyscy dostawcy energii, posiadają z grubsza podobne oferty. Generalnie oferty dla konsumentów możemy podzielić na taryfy G11 oraz G12. Taryfy te są to odpowiednio rozliczenia jednotaryfowe (G11) oraz dwutaryfowe (G12). Czym się one różnią?

Taryfa G11 versus taryfa G12

W przypadku taryfy G11 cena prądu za 1kWh jest taka sama, niezależnie od tego czy więcej prądu zużywamy nocą czy w ciągu dnia. Do takiej taryfy dostawca założy nam licznik energii „standardowy”. Taryfa G12 ma różną cenę prądu za zużycie dzienne oraz nocne. Założony jest wówczas również licznik prądu dwutaryfowy. Korzystając z taryfy G12, zapłacimy więcej niż w taryfie G11 za prąd zużywany w ciągu dnia, natomiast jej olbrzymim plusem jest fakt, że w nocy cena prądu może być nawet dwukrotnie niższa.

Jak przeprowadzić analizę, zanim założymy licznik prądu dwutaryfowy?

Przede wszystkim zanim założymy licznik energii dwutaryfowy, powinniśmy sprawdzić czy faktycznie wydatki nocne na energię, są tak duże, że opłaca nam się więcej za nią płacić w ciągu dnia. Musimy mieć świadomość tego, że nawet jeżeli nie jesteśmy w domu obecni w godzinach dziennych, to wiele urządzeń może pochłaniać energię elektryczną i musielibyśmy stwierdzić, ile tej energii faktycznie jest. Podobnie jest z energią zużywaną w nocy. Może się okazać, że nie zużywamy jej wcale tak dużo, jak by się nam na początku wydawało. Licznik dwutaryfowy w takiej sytuacji, może być strzałem w kolano.

Komu rekomendowane jest licznik dwutaryfowy?

Zmiana oferty z G11 na G12 jest przede wszystkim rekomendowana oraz polecana osobom, które ogrzewają swojej mieszkania zimową, za pomocą energii elektrycznej. Wiele jednak w tej materii zależy od tego:

– ile faktycznie tej energii zużywamy,
– jaka jest stabilność cieplna budynku,
– powierzchnia jaką musimy ogrzać,
– system ogrzewania.

Im budynek chłodniejszy, powierzchnia do ogrzania większa, a system ogrzewania mniej wydajny, tym bardziej logiczne wydaje się przejście na liczniki dwutaryfowe.

Categories Technologia
https://m34.pl/kask-jezdziecki-czy-toczek-rozwiewamy-watpliwosci/ https://gallbladdersymptoms.org/node-js-co-nalezy-wiedziec-na-ten-temat/ https://dragonbleuusa.com/poznaj-zalety-i-wady-okien-aluminiowych/