Dzięki odpowiednio dobranym nadstawkom paletowym można dodatkowo zabezpieczyć przewożone na paletach ładunki. Właśnie dlatego są one obecnie tak często spotykane w transporcie.
Sama paleta nie zawsze jest wystarczająca do tego, aby przewozić na niej różne ładunki. Sprawdza się dobrze w przypadku ładunków dość sztywnych, zabezpieczonych zewnętrznymi opakowaniami, które nie są narażone na uszkodzenia w wyniku uderzeń czy upadków.
Wtedy, gdy ładunki są bardziej wymagające, często stosuje się nadstawki paletowe. Są to nadstawki umieszczane bezpośrednio na palecie i dopasowane do jej wymiarów. Sprawdzają się doskonale przy przewożeniu różnych typów ładunków na krótsze i dłuższe odległości.
Rodzaje nadstawek paletowych:
• nadstawki paletowe drewniane – najbardziej popularne nadstawki paletowe wykonane z litego drewna sosnowego, które wyposażone są także w 4 lub 6 zawiasów dla łatwiejszego składowania, posiadają uniwersalne zastosowanie,
• nadstawki paletowe plastikowe – stosowane do palet z plastiku, dobrze chronią ładunki przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi, nie są narażone na pleśnienie, najlepsze do produktów wymagających właściwych warunków fitosanitarnych, mogą być także wyposażone w zawiasy,
• nadstawki paletowe metalowe – wykonane z siatki, która tworzy zabezpieczający kosz dla zawartości, sprawdzają się w przypadku ładunków, które mogą być wystawione na czynniki zewnętrzne, na przykład dla ładunków przechowywanych w workach.
Zatem rodzaj nadstawki dobierany jest indywidualnie w zależności od tego, z jakiego rodzaju ładunkiem mamy do czynienia.
Zalety stosowania nadstawek paletowych
Odpowiednio dopasowane nadstawki paletowe drewniane, plastikowe czy metalowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim dobrze chronią zawartość przed uszkodzeniem podczas transportu, dlatego zmniejszają ryzyko powstawania strat.
Również nadstawki paletowe rekomendowane są dla dodatkowej stabilizacji ładunków, które nie mogą być odpowiednio usztywnione przez zastosowanie zwykłej folii typu stretch. Sztywna skrzynia nadstawki zapewnia wtedy właściwą ochronę.
Oprócz tego nadstawki pozwalają na zwiększenie przestrzeni załadunkowej palety. Można umieścić w niej więcej ładunków niż wtedy, gdy nadstawka nie byłaby użyta.
Palety wyposażone w nadstawki paletowe mogą być także łatwo układane na sobie poprzez zastosowanie specjalnych elementów dystansowych.