TOP

Najpopularniejsze rodzaje lamp do pokoju

Lampy do pokoju już dawno przestały być tylko samą podstawą i żarówką. Coraz częściej lampy są dodatkową ozdobą, a nierzadko nawet stanowi dekorację samą w sobie, które są utrzymane w różnych stylach. W sklepach dostępne są lampy bardzo ozdobne, jak i proste w kształcie, których najważniejszą zaletą jest funkcjonalność. Można przebierać w stylach, kształtach i wielkościach. Poza tym jednak istnieje olbrzymi wybór lamp jeśli chodzi o ich typy. I waśnie o tych typach

Lampy stołowe – czy na pewno tylko na stół?

Lampy do pokoju stołowe można stawiać na stole lub na innej płaszczyźnie, która znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Takie lampy składają się one z podstawy bądź specjalnego uchwytu do mocowania przy blacie. Jeżeli natomiast chodzi o ich funkcjonalność oraz estetykę, mają bardzo zróżnicowane zastosowanie we wnętrzach, a zależy to w dużej mierze od rodzaju samej lampy, kształtu i rozmiaru klosza oraz jasności żarówki. Jaka jest funkcjonalność takich lamp? Głównie wykorzystywane są jako oświetlenie miejscowe, w głównej mierze ze względu na jakość dawanego światła, które zazwyczaj jest światłem padającym w określonym punkcie. Bardzo często lampy stołowe stosuje się do oświetlenia miejsca, gdzie czytamy książki, piszemy lub robimy robótki ręczne. Koniecznie należy pamiętać, aby
miejsce pracy było oświetlone odpowiednio i całościowo, aby lampa nie rzucała zbędnych cieniów oraz zbyt jaskrawego oświetlenia. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby lampy do pokoju stołowe były elementem dekoracji, wtedy jakość światła nie ma większego znaczenia, a najbardziej liczy się wygląd oraz dobór lampy do całego wystroju wnętrza.

Lampy stojące – wygoda i praktyka

Wśród użytkowników bardzo popularne są lampy stojące. Ich podstawą jest zazwyczaj płaskie koło, zaś przedłożeniem wysoki drąg, z metalu, drewna, bądź innego tworzywa, w zależności z jakiego materiału jest zrobiona. Lampy stojące to znaczny i często niezależny element dekoracji, który bywa punktem centralnym danego pomieszczenia, bądź głównym elementem rozdzielającym kilka zakątków funkcjonalnych w jednym pomieszczeniu. Dlaczego lampy są wygodne? Ponieważ w bardzo łatwy sposób można zmienić jej miejsce w pokoju.

Czy warto wybrać żyrandole do nowoczesnych wnętrz?

Warto zadać sobie pytanie, czy żyrandole dalej są w modzie? Oczywiście, że tak! Żyrandole idealnie nadają się jako lampy równomiernie oświetlające całe wnętrze, jednak przy wykonywaniu dodatkowych czynności, jak czytanie, szycie, pisanie. Jedyny ważny czynnik, to odpowiednia wysokość umieszczenia żyrandola, aby właśnie oświetlenie ogólne było jak najbardziej równomierne. Takie lampy zazwyczaj stosujemy w salonie, gdzie spotykamy żyrandole kilku ramienne, w jadalni gdzie żyrandol ma regulowaną wysokość oraz w innych pomieszczeniach.

Tekst powstał we współpracy z http://lampykemar.pl/

Categories Dom i Wnętrze