TOP

Jaką nawierzchnię wokół basenu wybrać?

Posiadanie własnego basenu to marzenie wielu z nas. Jest oznaką luksusu, świetnie wpisuje się do niemal każdego projektu ogrodu, ale przede wszystkim staje się miejscem, które da nam komfort i odpoczynek podczas upalnych dni. Nie tylko on jest jednak ważny. Uwagę powinniśmy zwrócić także na jego otoczenie. W końcu to właśnie na nim będziemy spędzać większość letnich chwil. Jeżeli zależy nam na pełnej funkcjonalności, łatwej obsłudze oraz estetycznym wyglądzie, powinniśmy dobrać rozwiązania dedykowane do basenów. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych rozwiązań. Wbrew pozorom wcale nie musimy rezygnować z drewna. Dobranie właściwych produktów umożliwi uzyskanie bardzo atrakcyjnego otoczenia basenu.

Jaką nawierzchnię basenową wybrać?

Opcji dostępnych na rynku jest bardzo dużo. Nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do tych najbardziej popularnych, w końcu własny basen w ogrodzie to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Warto zainwestować w rozwiązania, które sprawią, że nasz projekt będzie wyjątkowy i na pewno da nam mnóstwo chwil relaksu i upragnionego wytchnienia.

Płytki ceramiczne przy basenie

To z pewnością najbardziej popularne rozwiązanie, które jednak ma sporo minusów. Przede wszystkim nie bez przyczyny kojarzy się z basenami publicznymi, a w domowej przestrzeni wolelibyśmy unikać takich asocjacji. Znalezienie oryginalnego wzoru będzie bardzo trudne, jeszcze większym problemem może okazać się dobór płytek, które ochronią nas przed poślizgnięciem i nie będą się przesadnie nagrzewać na słońcu. Taki wybór wiąże się także ze sporym ryzykiem pękania ceramiki podczas zimowych wahań temperatur. Mimo tych bardzo widocznych minusów, płytki wciąż często pojawiają się wokół basenów – przemawia za nimi przede wszystkim łatwość w utrzymaniu higieny.

Trawa lub piasek

To rzecz jasna najtańsze i najbardziej naturalne rozwiązania. Wiążą się jednak z bardzo kłopotliwym utrzymywaniem basenu i jego okolic w czystości oraz sporymi niebezpieczeństwami – w końcu nawet na najbardziej zadbanym trawniku mogą pojawić się owady albo zanieczyszczenia, które tylko czyhają na zdrowie nasze oraz naszych najbliższych. Na wszelki wypadek warto stworzyć chodniczki, po których będziemy mogli się bezpiecznie przemieszczać.

Kostka brukowa

Świetnie radzi sobie z wodą i nawet z najbardziej wymagającymi warunkami atmosferycznymi. Nie grozi jej chłód, deszcz, grad i wysokie temperatury. Wszystko byłoby więc pięknie, gdyby nie to, że ogród nie powinien być wypełniony betonem. Uliczną szarość pozostawmy dla przestrzeni oddalonej od naszej strefy komfortu.

Drewno wokół basenu

Wbrew pozorom to idealny pomysł. Dobierając właściwe gatunki drewna, jesteśmy w stanie stworzyć basen, którego nie powstydziłby się żadne luksusowy hotel. Oczywiście nie każda deska sprosta wysokim wymaganiom, jakie stawia przed nią otoczenie bardzo wilgotne i narażone na skoki temperatur. Na wstępie odrzućmy mało odporne drzewa rodzime. W takim zastosowaniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się drewno tropikalne, które znakomicie radzi sobie w ekstremalnych warunkach. Wybierajmy suszony komorowo Bangkirai lub Teak – nie będą oddawały koloru (co daje nieestetyczny efekt) i zachowają świetną kondycję przez długie lata. Jeszcze lepszym materiałem okaże się drewno modyfikowane termicznie Thermory. Zaawansowany proces obróbki sprawia, że produkt jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne, w tym na wilgoć, grzyby i pleśń. W przeciwieństwie do naturalnego drewna nie pracuje i nie wypacza się. Jego kolejną zaletą jest także nienagrzewanie się, więc możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych najbliższych. Drewno Thermory nie musi być również olejowane – pamiętanie o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych nie jest więc konieczne. W zależności od wybranego gatunku to do 25 (Thermory sosna skandynawska) lub nawet powyżej 25 lat (Thermory jesion amerykański) najwyższej odporności!

Artykuł powstał przy współpracy z marką Komplex Market – importerem drewna profilowanego i kompozytów, a także wyłącznym przedstawicielem marki Thermory.

Firma posiada szeroką ofertę desek tarasowych, elewacyjnych, drewna konstrukcyjnego, płyt osb oraz wiele innych.

Categories Ciekawe