TOP

Skok ze spadochronem- co powinieneś wiedzieć nim się zdecydujesz

Wśród tych nieco bardziej ekstremalnych marzeń dość wiele osób wymienia skok ze spadochronem. Choć nadal jest to ryzykowny sport, to przestrzegając zasad bezpieczeństwa nie trzeba zbytnio obawiać się wypadku. Największa bariera jest zwykle w głowie człowieka, i zwykle to z nią śmiałkowie chcą zmierzyć się wyskakując z samolotu.

Czy skoki ze spadochronem są dla każdego?

Wiele osób zastanawia się, czy do skoków ze spadochronem potrzebny jest jakiś odpowiedni poziom kondycji. Prawda jest taka, że skakać mogą zarówno młodsi, jak i starsi, słaba kondycja nie jest przeszkodą, o ile ma się ponad 1,2 m wzrostu i mniej niż 100-110 kilogramów wagi. Ważne jest jednak zdrowie, skoki ze spadochronem nie mają wielu przeciwwskazań, jednak powinny z nich zrezygnować sercowcy, epileptycy i osoby o słabych kościach.

Pierwsze skoki najlepiej wykonać w tandemie. Taki skok odbywa się w specjalnej uprzęży, razem z instruktorem. Dzięki temu można sprawdzić jak nasze ciało i psychika reagują na takie warunki, zmierzyć się ze swoim lękiem. Co ważne do takich skoków nie jest potrzebna licencja, a skoki samodzielne można zacząć dopiero po uzyskaniu licencji.

Gdzie można zapisać się na skok?

Skoki ze spadochronem organizowane są zwykle przy różnego rodzaju aeroklubach, dlatego jeśli znamy jakiś w niedalekiej okolicy, pierwsze kroki powinniśmy skierować właśnie tam. Skok ze spadochronem można też sobie zamówić przez Internet, albo na stronie wybranego aeroklubu, lub przez jeden z portali oferujących vouchery prezentowe na różnego rodzaju atrakcje i przeżycia.

Skok ze spadochronem to nie jest tania przyjemność. Na jeden skok trzeba zwykle wydać kwotę rzędu 500-1000 złotych. Najtańsze skoki wykonywane są z 3000 metrów, ale wtedy nie można liczyć na zbyt długa chwilę swobodnego spadania. Te najdroższe oprócz skoku mają zwykle w komplecie usługę filmowania skoku.

Jak się przygotować do skoku?

Wbrew pozorom skok w tandemie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, wystarczy wybrać wygodny strój i buty. Specjalne kombinezony zwykle udostępniana organizator. Jedyne o czym warto pamiętać, to że podczas skoku powinno się używać tylko sznurowane obuwie.

Przed samym skokiem organizatorzy przeprowadzają zawsze krótkie szkolenie na temat bezpieczeństwa i tego jak się zachować w powietrzu. Warto być na nim uważnym, by późniejszy skok pozostawił największą możliwą ilość dobrych wspomnień.

Categories Zdrowie i Uroda