TOP

Skoki spadochronowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Do niedawna skoki spadochronowe były dostępne tylko dla wąskiej elity zapaleńców uprawiających ten uważany za ekstremalny sport. Jednak w ciągu kilku lat powstało sporo szkółek w całym kraju, gdzie profesjonalni instruktorzy umożliwiają spróbowanie tego pięknego sportu właściwie każdej chętnej osobie.

Czy skoki spadochronowe są bezpieczne?

Można przyjąć, że przy obecnym stanie wyszkolenia osób profesjonalnie zajmujących się tą dziedziną oraz zaopatrzeniu w wysokiej jakości bezpieczny i niezawodny sprzęt ewentualność wypadku podczas wykonywania skoków jest minimalna.

Dobrze sprawdzony sprzęt oraz specjalista w dziedzinie skoków jest w zasadzie gwarantem pełnego bezpieczeństwa, chociaż jak to w życiu bywa wszystkiego nie można przewidzieć. Najczęściej zagrożenie stwarzają zmieniające się warunki pogodowe, na które jednak nikt nie ma wpływu.

Czy ten sport jest skierowany do wszystkich?

W zasadzie każda zdrowa osoba może z powodzeniem spróbować swoich sił i przeżyć niezapomnianą podniebną przygodę. Trzeba jednak wiedzieć, że jest kilka przeciwwskazań, które wykluczają możliwość aktywnego uprawiania sportu spadochronowego. Dla własnego bezpieczeństwa należy obiektywnie ocenić, czy takie okoliczności istnieją.

Sport spadochronowy wymaga przede wszystkim zdrowego i mocnego układu kostnego. Jeśli ktoś ma problemy z kręgosłupem, osteoporozą, czy innymi dolegliwościami osłabiającymi kości, nie powinien skakać. Kłopoty krążeniowe oraz niewydolność układu oddechowego także wykluczają uprawianie tego sportu.

Jak zacząć przygodę z podniebnymi lotami?

Każdy nowy adept sztuki spadochronowej powinien wykonać pierwszy skok z udziałem instruktora w tandemie. Polega to na tym, że obie osoby są podpięte za pomocą uprzęży do tego samego spadochronu, dzięki temu wszystkie czynności związane z obsługą sprzętu wykonuje instruktor, czyli osoba w stu procentach kompetentna. Jest to kluczowe dla bezpiecznego przebiegu lotu.

Jeśli ktoś uzna, że skoki spadochronowe to jest to, co chce robić samodzielnie, powinien ukończyć odpowiedni kurs. Na takim szkoleniu adept uzyska wszelką potrzebną wiedzą teoretyczną o budowie i obsłudze sprzętu, o sterowaniu i sposobach wykorzystania naturalnych ciągów powietrza, a także o całej technice wykonania skoku. Oprócz teorii, uczestnik kursu odbędzie także odpowiednie przeszkolenie praktyczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Categories Ciekawe