TOP

Sposoby leczenia endometriozy

Endometrioza to występowanie błony śluzowej macicy poza jej właściwym umiejscowieniem. Wyróżnić można trzy typy endometriozy: otrzewnową, jajnikową i głęboko naciekającą. Choroba dotyczy nawet 15% kobiet i borykają się z nią przede wszystkim osoby w wieku rozrodczym. Przypadłość najczęściej występuje u kobiet, które mają problemy z niepłodnością. Endometrioza charakteryzuje się przede wszystkim objawami bólowymi podczas miesiączki, współżycia lub oddawania moczu i stolca. Nasilenie objawów nie zawsze znaczy o stopniu zaawansowania choroby. Zazwyczaj leczenie endometriozy opera się na zastosowaniu farmakoterapii, ale istnieją przypadki w których konieczne jest leczenie operacyjne.

Objawy endometriozy

Objawy endometriozy są uzależnione przede wszystkim od wystąpienia lokalizacji zmian chorobowych. Główne objawy są jednak dwa: niepłodność i ból. Najczęściej ból towarzyszy cyklowi miesiączkowemu. Pojawia się na kilka dni przed wystąpieniem menstruacji i trwa do jej końca. Jest to ból o charakterze cyklicznym. Często jest tak intensywny, że w znaczący sposób wpływa na komfort życia kobiety. Zdarza się również, że ból pojawia się bez względu na fazę cyklu.

Endometrioza leczenie – rodzaje

Lekarze mają dwa wyjścia – leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Już po zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego, badaniu USG i badaniu ginekologicznemu, w pierwszej kolejności jest podejmowane leczenie farmakologiczne. Jeśli sytuacja nie jest poważna, zawsze warto najpierw spróbować nieinwazyjnych środków. Endometriozy nie da się wyleczyć całkowicie. Leczenie hormonalne ma świetny wpływ na dolegliwości bólowe i jest to sprawdzony sposób leczenia endometriozy. Jeśli jednak kobieta pragnie jak najszybciej zajść w ciąże, należy przemyśleć operacyjne usunięcie zrostów, które mogą stanowić mechaniczną przeszkodę zajścia w ciążę.

Farmakologia w leczeniu endometriozy

Najczęstszym lekiem stosowanym przy endometriozie są dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Są to leki wysoce skuteczne oraz tanie. Blokują one cykl miesiączkowy. Hormony sprawiają, że jajniki nie produkują estrogenu i progesteronu, a co za tym idzie, ogniska endometriotyczne nie są aktywowane. Takie leczenie można w każdym momencie przerwać i odwrócić jego konsekwencje.

Danazol i analogi gonadoliberyny nie są stosowane zbyt często, ponieważ wiążą się z wieloma efektami ubocznymi, takimi jak trądzik, wzrost masy ciała, czy przetłuszczanie się skóry. Pierwszym rzutem leków, oprócz leków hormonalnych, są niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład ibuprom.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html

Categories Ciekawe