TOP

Trzy razy sztuka

Przyglądając się popularnym aranżacjom wnętrz, wyróżnimy co najmniej trzy artystyczne domeny, do których odwołują się projektanci mebli i styliści. Nadal modne są i cenione inspiracje sztuką dziewiętnastego wieku. Dobra klasyka ma przecież ponadczasowy charakter jak piękne przedmioty w stylu secesji. Drugi obszar inspiracji to sztuka regionalna. Zaliczyć tutaj można stylizacje skandynawskie oraz prowansalskie. Trzeci wymiar sztuki to twórczość awangardowa, minimalistyczna, odwołująca się do malarstwa, rzeźby i architektury XX i XXI wieku.

Secesja, czyli wyrafinowane wnętrza

Wielu z nas traktuje wnętrza z romantyzmem i uczuciem. Lubimy sentymentalne przedmioty, które nie tylko pełnią określone funkcje, ale coś dla nas znaczą. Preferujemy secesyjną ozdobność, także w stosunku do mebli. Muszą one być doskonałe. Najlepiej wykonane z litego drewna, udekorowane eleganckimi wstawkami, witrynami.

Regionalizm, czyli lekkie wnętrza

Inspiracje stylem związanym z danym krajem, narodem, czy obszarem są zazwyczaj lekkie i bezpretensjonalne. Najlepsze dla mieszkań rodzinnych, gdzie na pierwszym miejscu stawia się na wygodę i funkcjonalność. Skandynawskie czy prowansalskie wnętrze to także nastawienie na ekologię – otaczanie się przedmiotami naturalnego pochodzenia. Podkreślanie związku z naturą poprzez rozmaite motywy (na ścianach, meblach, zasłonach).

Minimalizm, czyli awangardowe wnętrza

Dwudziestowieczna sztuka odkryła lofty jako doskonałe miejsca do tworzenia i eksponowania dzieł. Ale nie tylko – także do mieszkania. Takie awangardowe wnętrze utrzymane jest w minimalistycznym stylu z dozą artyzmu. Sprawdzą się w nim stoliki designerskie, proste fotele i sofy, szafy ukrywające większość rzeczy. Nowoczesne wnętrze może odwoływać się do pomieszczeń przemysłowych.

Categories Dom i Wnętrze