TOP

Kiedy warto wykorzystać outsourcing księgowości

Outsourcing księgowości, pomimo obco brzmiącej nazwy, to nic innego jak tylko wypożyczanie usług zewnętrznej firmy rachunkowej dla swojej działalności. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla mniejszych działalności z kilku powodów.

Oszczędność finansowa

Outsourcing księgowości to nie tylko zaoszczędzenie na kosztach utrzymania wewnętrznego księgowego na etacie. To również oszczędność miejsca na serwerach do przechowywania istotnych danych firmy, czy też miejsca w magazynie dokumentów, które również wymaga odpowiedniej przestrzeni. Zlecając usługi księgowe firmie zewnętrznej, nie martwimy się o to, gdzie będą przechowywane nasze dane, i czy będą bezpieczne. W interesie takiej firmy jest zadbanie o bezpieczeństwo baz danych i o to, by wszelkie operacje księgowe przeprowadzane były zgodnie z litera prawa.

Mniejsza odpowiedzialność

Zatrudnienie księgowego z zewnątrz to również dużo mniejsza odpowiedzialność – za pracownika i za to, komu powierzamy swoje wrażliwe dane, ale również za jego błędy i pomyłki. Nie trzeba również dbać o szkolenie personelu, aby księgowy zawsze był na bieżąco z aktualnymi przepisami prawa i metodami prowadzenia księgowości. Prowadzący działalność gospodarczą może również zdjąć z siebie odpowiedzialność jako pracodawca – bowiem w przypadku outsourcingu księgowości nie ma typowej relacji pracodawca-pracownik, lecz jest współpraca na zasadzie wymiernych i wymiennych korzyści.

Zalety korzystania z zewnętrznej księgowości

Jest bardzo wiele zalet korzystania z outsourcingu księgowości. W przypadku dużych firm czy korporacji korzystniej jest oczywiście zatrudnić własnego księgowego lub wręcz stworzyć dział księgowości, aby skupiał się on wyłącznie na sprawach korporacji. Jednak przy niewielkich jednoosobowych działalnościach lub firmach zatrudniających kilku-kilkunastu pracowników, nie ma większego sensu tworzenia dodatkowego etatu dla księgowego. W przypadku firmy zewnętrznej, rachunkami firmy może zajmować się dowolny pracownik tejże firmy, przydzielony do tej sprawy. Podpisuje się stosowną umowę cywilno-prawną z biurem rachunkowym świadczącym takie usługi i taka współpraca opłaca się zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Regularne przelewy na konto biura rachunkowego skutkują dobrze prowadzonymi sprawami firmy i dotrzymywaniem wszelkich terminów.

Categories Ciekawe