TOP

Jaki wieszak na rowery wybrać do domu

Większość użytkowników rowerów to mieszkańcy miast, którzy niekoniecznie dysponują dodatkową przestrzenią, gdzie mogliby bezpiecznie przechowywać posiadany rower. Z tego powodu największym zainteresowaniem cieszą się wieszaki na rowery, które mogą być mocowane do ścian budynków lub bezpośrednio w mieszkaniach. Jaki zatem wieszak na rowery wybrać?

Najważniejszy rodzaj roweru

Choć większość wieszaków na rowery to wieszaki uniwersalne, które można wykorzystać do bezpiecznego przechowywania różnych modeli rowerów, to warto je również wybierać pod kątem wielkości i ciężaru samego roweru. Przeciętny wieszak na rowery przeznaczony jest do przechowywania rowerów o masie do około 25 kg, przy czym taki wieszak montuje się najczęściej na dwie lub cztery śruby. Większy ciężar może spowodować wysunięcie się wieszaka wraz z mocującymi je hakami.

Wieszaki montowane na specjalnych hakach nie są jedynymi modelami wieszaków na rowery, jakie można spotkać w sklepach ze sprzętem sportowym. Niektóre modele wieszaków są tak uniwersalne, że można w nich przechowywać także sprzęt sportowy, np. narty czy snowboard. Coraz częściej także w mieszkaniach montowane są stojaki, podtrzymujące rowery za tylne koło, które zajmują mniej miejsca niż tradycyjne wieszaki na rowery mocowane przy użyciu dwóch równolegle wbitych haków.

Montowanie do ściany czy do sufitu

Wieszak na rowery zwykle wykorzystuje specjalne haki, za które mocowany jest sam rower. Ten rodzaj wieszaków wykonuje się z metalu, który może być dodatkowo ocynkowany, przy czym w zależności od modelu mogą to być wieszaki wykorzystujące dwa haki lub też umożliwiający umocowanie roweru z wykorzystaniem specjalnej części podtrzymującej rower za ramę. Takie wieszaki umożliwiają umieszczenie rowerów równolegle do ściany, przy czym w niektórych modelach można w ten sam sposób umieścić nawet 4 rowery.

Jako wieszaki montowane do ściany dostępne są również wieszaki przeznaczone do montowania w garażach czy rowerowniach. Takie wieszaki mocują rower za koła, przy czym jednocześnie może się w nich pojawić dodatkowa blokada pedałów. Wieszaki do rowerowni pozwalają na mocowanie rowerów prostopadle do podłoża, co pozwala na lepsze wykorzystanie posiadanej powierzchni.

Z kolei w mieszkaniach prywatnych można spotkać wieszaki na rowery, które są montowane przy sufitach. Takie wieszaki najczęściej wykorzystują dodatkowy mechanizm, który umożliwia przechowywanie roweru w wieszaku dzięki mechanizmowi opuszczania i podnoszenia wieszaka.

Artykuł powstał we współpracy z Calus-P

Categories Dom i Wnętrze