TOP

Jak wybrać najlepsze buty rowerowe?

Wybór obuwia rowerowego stanowi spore wyzwanie. Rynek oferuje szeroki wybór marek i ulepszeń, a każdy producent zapewnia, że jego produkt jest najlepszy. Przy zakupie najlepiej wybrać coś sprawdzonego, na przykład buty rowerowe SPD, które umożliwiają połączenie buta z pedałem za pomocą specjalnego systemu zatrzaskowego. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Budowa stopy

Chcąc zapewnić sobie komfort jazdy, należy przede wszystkim dopasować obuwie do swojej stopy. Jest to szczególnie istotne w czasach, kiedy wielu ludzi dokonuje zakupów online. Zarówno producenci butów rowerowych SPD, jak i tych ze zwykłą podeszwą, mogą zaniżać lub zawyżać rozmiarówkę. Przez to sugerowanie się podanym na stronie internetowej rozmiarem może skończyć się rozczarowaniem. Najlepiej kierować się rozmiarem stopy wyrażonym w centymetrach. Nie warto liczyć na to, że buty z czasem ,,rozejdą się”, gdyż są projektowane tak, aby zabezpieczyć je przed tym procesem.Szerokość stopy jest równie istotna. Buty rowerowe są z reguły bardzo dopasowane. Kolarze o szerszych stopach mogą znaleźć osobne modele dopasowane do ich budowy. Najlepszym wyjściem jest przymierzenie w sklepie kilku różnych par butów.

Rodzaj zapięcia

Wybór zapięcia to kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę. Tutaj dużą rolę odgrywają osobiste preferencje i przyzwyczajenia, ale istotnych jest także kilka innych czynników. Decydując się buty rowerowe SPD można wybierać spośród kilku różnych rodzajów zapięć.Sznurówki to najbardziej tradycyjne zapięcie. Łatwo je regulować, a wymiana jest niedroga i prosta. Wadę stanowi to, że czasem nie najlepiej trzymają stopę. Lepsze utrzymanie stopy zapewnią rzepy, które niestety mogą się odczepić – także w czasie jazdy, co stwarza ryzyko kontuzji. Dobre trzymanie stopy i szybką regulację zapewnią klamry. Przy tym rodzaju zapięcia problem stanowi to, że zepsuta klamra oznacza konieczność zakupienia nowej części w sklepie, co może być trudne w czasie dłuższej wyprawy. Taką wadę ma również system BOA, który za to idealnie trzyma stopę i zapewnia trwałe dopasowanie.

Przeznaczenie

Buty mają służyć do jazdy po górach, szosie czy mieście? Na te pytanie musi znać odpowiedź każdy, kto planuje zakup obuwia rowerowego.Do jazdy po nierównym terenie najlepiej sprawdzą się buty MTB (przeznaczone do jazdy na rowerach górskich), a do jazdy po szosie – lekkie buty szosowe. Wybierając buty MTB warto zwrócić uwagę na ich sztywność – te mniej sztywne nadadzą się na dłuższe wyprawy. Z butów rowerowych SPD nie trzeba rezygnować podczas jazdy po mieście – specjalne modele miejskich butów rowerowych zostały zaprojektowane tak, aby dobrze prezentowały się nawet w biurze.

Zapoznanie się z powyższymi radami powinno ułatwić wybór odpowiedniego obuwia. Dobrze dopasowane buty rowerowe SPD będą służyły przez lata, zapewniając prawdziwą radość z jazdy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70 – buty rowerowe spd

Categories Dom i Wnętrze
https://xann.pl/sitemap