TOP

Zmiana koloru felg

Pomimo tego, że w Internecie znajdziemy bardzo wiele poradników dotyczących samodzielnego lakierowania felg i zmiany ich koloru, to wciąż niewiele osób podejmuje się tego typu prac. Co warto wiedzieć o renowacji i zmianie koloru felg, aby zrobić to dobrze we własnym garażu?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że do zmiany koloru felg nie potrzebujemy wcale specjalistycznych narzędzi. Co prawda profesjonalne lakierowanie felg odbywa się przeważnie przy pomocy lakierów proszkowych utwardzanych w wysokiej temperaturze, a rzadziej przy pomocy zwykłych lakierów bazowych pokrywanych następnie klarem, to również w domowych warunkach można osiągnąć zadowalające efekty.

Przygotowanie felg do lakierowania

Podstawą przy zmianie koloru felg powinno być ich odpowiednie przygotowanie obejmujące nie tylko oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń powierzchni felg, ale również ich dokładne odtłuszczenie. Jeżeli felgi mają wyraźne uszkodzenia w powierzchni, to można je wcześniej próbować zaszpachlować przy pomocy szpachli z pyłem aluminiowym (taka szpachla będzie najtrwalsza).

Lakierowanie felg w garażu – lakier do felg

Przed przystąpieniem do lakierowania felg w garażu powinniśmy zakupić odpowiednią do tego farbę. Pomimo występowania na rynku tanich uniwersalnych lakierów w sprayu, nie będą one dobrym wyborem. Felgi samochodowe narażone są nie tylko na liczne zabrudzenia pochodzące z ulicy, ale również na sól drogową czy na wysoką temperaturę spowodowaną tarciem kloców hamulcowych o tarcze hamulcowe. Z tego też względu znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie dedykowanych lakierów w sprayu do felg aluminiowych.

Jak lakierować?

Najlepsze efekty osiągniemy nie tylko zdejmując koła z samochodu, ale również zdejmując z felg opony. W ten sposób uzyskamy pewność, że na wszystkich rantach felgi nie powstaną „odcięcia” farby mogące powodować następnie jej odpadaniem. Jeżeli jednak decydujemy się na lakierowanie felg założonych na samochodzie, to bezwzględnie należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu nie tylko opon, ale również nadkoli i błotników. Co do samego lakierowania należy pamiętać o zaleceniach danego producenta lakieru do felg. Przeważnie lakier do felg nakłada się w kilku cienkich warstwach, które dają znacznie lepszy efekt krycia niż jedna, ale grubsza warstwa.

Podsumowując, nie powinniśmy się w żaden sposób obawiać samodzielnego lakierowania felg aluminiowych. Przy odrobinie własnej pracy i zachowaniu odpowiedniej kolejności prac, uzyskamy efekt nowych felg, które będą cieszyły nasze oczy.

Categories Motoryzacja